FAQ - najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez Klientów. Jeśli i to nie wystarczy, zawsze zapraszam do kontaktu 🙂

 • Ile kosztuje sesja zdjęciowa?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mówiąc w skrócie, wszystko zależy od rodzaju sesji. Na przykład na ilość czasu pracy, a więc i na cenę, ma wpływ wielkość obiektu, ilość zdjęć, rodzaj obróbki, a także warunki licencyjne. W uproszczeniu można jednak przyjąć, że standardowa sesja typowej wielkości mieszkania to koszt od kilkuset zł netto w górę. Obiekty komercyjne, takie jak hotele, sklepy, restauracje i inne nietypowe zlecenia, zawsze wyceniam indywidualnie. Moje zdjęcia to nie usługa seryjna, ale indywidualna, profesjonalna usługa najwyższej klasy. Zawsze też zachęcam do uprzedniego kontaktu i rozmowy w celu ustalenia szczegółów sesji przed wyceną. Dzięki temu mam pewność, że dostaniesz to, czego potrzebujesz.

 • Ile trwa wykonanie usługi?

  Sama sesja zdjęciowa z reguły nie trwa dłużej niż godzinę-dwie, jeśli mówimy o mieszkaniach typowej wielkości. Na większe obiekty naturalnie potrzeba więcej czasu. Z kolei obróbka trwa do 7 dni, choć zwykle krócej 🙂 W swojej pracy zawsze na pierwszym miejscu stawiam jakość, więc nie pracuję w pośpiechu, staram się robić wszystko precyzyjnie i dokładnie. Wierzę, że takie podejście jest dla Ciebie najlepsze i przyczynia się do Twojego sukcesu.

 • Jakie są warunki licencyjne wykonanych zdjęć?

  Staram się ułatwić życie klientom, dlatego warunki licencyjne są maksymalnie uproszczone. Standardowo, jeśli nie zaznaczono inaczej, udzielam na zdjęcia licencji niewyłącznej, obowiązującej bezterminowo na wszelkich polach eksploatacji. Oznacza to, że ze zdjęć możesz korzystać na własny użytek bez ograniczeń i bez przejmowania się, czy możesz wykorzystać zdjęcia w dany sposób. Licencja ta nie zezwala jednak na wprowadzanie znaczących modyfikacji w zdjęcia ani na udostępnianie zdjęć do wykorzystania komercyjnego innym podmiotom bez zgody autora. Licencja wymaga również oznaczania autora w postach np. na Facebooku czy Instagramie, na przykład dodając do postów podpis: „fot. Beniamin Mirek, www.studiolighthouse.pl”. Oczywiście możliwe jest ustalenie również innych warunków licencyjnych, w tym przekazanie praw autorskich.

 • Jakie są dostępne terminy wykonania sesji zdjęciowej?

  Z terminami bywa różnie. Przeważnie, aby zagwarantować dostępność terminu, dobrze jest zarezerwować sesję z 1-2 tygodniowym wyprzedzeniem. Jeśli to jednak możliwe, staram się iść na rękę i okazywać elastyczność 😉

 • Jakie usługi oferujesz w ramach sesji?

  Jestem zdania, że w celu zachowania najlepszej jakości usługi najlepiej jest zająć się jedną rzeczą. Dlatego moja usługa skupia się na zaplanowaniu sesji, wykonaniu doskonałych zdjęć oraz na precyzyjnej obróbce. Współpracuję jednak z innymi profesjonalistami i na życzenie mogę zamówić odrębnie płatną usługę aranżacji do sesji zdjęciowej czy nawet home-stagingu lub zdjęć z drona.

 • Jakie rozmiary i formaty zdjęć otrzymam w ramach usługi?

  W ramach usługi przygotowuję zdjęcia gotowe do publikacji w formacie JPEG. Finalne zdjęcia standardowo udostępniam w trzech rozmiarach: pełen rozmiar (ok. 6000×4000 px, 300 DPI) oraz dwa najpopularniejsze rozmiary pomniejszone: o boku 2048 px, 72 DPI (idealny dla Facebooka) i 1080 px, 72 DPI (idealny dla Instagrama). Oczywiście na życzenie przygotuję zdjęcia w innym rozmiarze lub np. w formacie PNG.

 • W jaki sposób zostaną mi udostępnione zdjęcia?

  Zdjęcia zostaną przekazane w sposób najłatwiejszy z możliwych, czyli jako paczka poprzez serwis do udostępniania, np. Wetransfer.

 • Czy zdjęcia będą odpowiednie do wydruku na dużym formacie?

  Tak, jak najbardziej. Pliki w pełnej rozdzielczości mogą być drukowane w dużych rozmiarach, np. na plakaty, bannery czy nawet billboardy.

 • Czy udostępniasz pliki RAW?

  Pliki RAW, czyli wirtualny negatyw, to plik źródłowy z zapisem surowych danych z aparatu. Nie jest to plik udostępniany standardowo Klientowi, dlatego że produktem wyjściowym są gotowe, obrobione zdjęcia wyeksportowane do formatu JPEG. Na życzenie mogę jednak udostępnić pliki RAW lub TIFF za dodatkową opłatą.

 • Jak wygląda kwestia płatności za sesję? Kiedy płacę za zdjęcia?

  Standardowy proces to płatność z góry przed sesją w oparciu o fakturę proforma, którą wysyłam poprzez e-mail. Płatność następuje przelewem na konto. Alternatywnie mogę również udostępnić po sesji zdjęciowej pliki w małej rozdzielczości ze znakami wodnymi, a po zaksięgowaniu płatności udostępniam finalne pliki zdjęciowe.

 • Jaki jest obszar działania? Czy dojedziesz do miasta X lub Y?

  Działam w całej Polsce. Głównie skupiam się na Poznaniu. W granicach Poznania dojazd jest gratis, natomiast w wypadku dalszych miejscowości do ceny sesji będzie doliczony koszt dojazdu.

Czy to wyczerpuje Twoje pytania? Jeśli nie, daj znać, chętnie udzielę więcej informacji! 🙂
tel. +48 505 395 777, e-mail: poczta@studiolighthouse.pl