W czasach fotografii cyfrowej nietrudno znaleźć fotografa. Ale znalezienie dobrego fotografa, dzięki któremu twój biznes naprawdę zyska, wcale nie jest takie proste. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrego fotografa.
Cyfrowa rewolucja
Paradoksalnie, dostępność sprzętu do fotografii cyfrowej nie spowodowała wysypu świetnych fotografów, którzy dzięki technice cyfrowej mogą się szybciej szkolić i oferować lepsze usługi. Spowodowała natomiast, że na rynku pełno jest osób, którym wydaje się, że posiadanie dużego, czarnego aparatu z ultra drogim obiektywem czyni z nich „pro” fotografów. Po zakupie aparatu kolejnym nieodłącznym krokiem w drodze na szczyt jest założenie strony na Facebooku w rodzaju „Imię Nazwisko Photography”. I gotowe! Jestem już profesjonalistą! 🙂 No nie do końca… Podobnie jak zakup wypasionego auta nie czyni z kogoś świetnego kierowcy.
Jeśli mamy świadomość tego, na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa, to mimo wysypu wątpliwej jakości usługodawców możemy wybrać kogoś właściwego. Kluczową sprawą jest odróżnianie tego, co dobre, od tego co kiepskie.
Na co zwracać uwagę?
Po pierwsze: pokaż mi swoje zdjęcia, a powiem ci jakim jesteś fotografem.
Tak jak o jakości kucharza świadczą jego dania, a o pisarzu jego książki, tak o jakości fotografa świadczą przede wszystkim jego zdjęcia. Nie ma prostszego i bardziej wiarygodnego sposobu na sprawdzenie, czy fotograf się nadaje, czy nie. No ale jak odróżnić dobre zdjęcia od kiepskich?
- Dobre zdjęcia są prawidłowo naświetlone.
Aby zdjęcie wywoływało pozytywne wrażenie, poziom naświetlenia musi być odpowiedni. Zdjęcie musi być zbalansowane. Nie może być zbyt jasne, ale też zbyt ciemne. Na zdjęciu zwykle nie powinno być też widocznych wyraźnych różnic w kontraście i jasności pomiędzy poszczególnymi obszarami ujęcia. Zobacz przykład poniżej:
- Perspektywa jest prosta, nie zakrzywiona.
Profesjonalista pamięta o tym, aby wypoziomować aparat na statywie, dzięki czemu linie pionowe i poziome nie są zakrzywione. Perspektywa musi być prosta, a niedoskonałości obiektywu skorygowane. Źle wyglądają również wnętrza wykonywane obiektywem typu rybie oko. Zobacz przykład poniżej:
- Obróbka nie jest przesadzona.
Dobry fotograf wie, co to równowaga. Częstym błędem początkujących jest brak umiaru w obróbce, przesadzone kolory, wyolbrzymiony kontrast, itp. Tymczasem obróbka jest jak przyprawa: bez niej źle, zbyt dużo też niedobrze. Zobacz przykład poniżej:
- Zdjęcia są ostre.
To bezwzględne wymaganie. Brak ostrości kompletnie przekreśla zdjęcie, może też świadczyć o tym, że fotograf jest albo niedbały, albo nieumiejętny. W każdym razie powinna nam się tu zapalić czerwona lampka. Zobacz przykład poniżej:
Po drugie: kontakt i zaangażowanie.
Bez względu na to, czy jest to kontakt osobisty, telefoniczny, czy mailowy, nasze wrażenia dotyczące kontaktu powinny być pozytywne. Bardzo istotna jest łatwość nawiązywania interesów. Ktoś, kto jest zaangażowany, będzie szukał rozwiązań tam, gdzie inni widzą przeszkody. Dobry fotograf przeprowadzi cię przez proces sesji zdjęciowej w możliwie najprostszy sposób.
Profesjonaliście zależy na dobrym efekcie tak samo jak tobie. Dlatego przed umówieniem sesji zbierze wystarczającą ilość informacji, na przykład: jaki jest rodzaj pomieszczenia, o jakiej godzinie jest najlepsze światło, jakie są twoje oczekiwania co do efektu. Podpowie też, co można zrobić, aby zdjęcia dobrze wyglądały w Internecie lub też pokaże inspiracje, aby dobrać najlepszy styl sesji. Dobry fotograf to gracz zespołowy, któremu zależy na twoim sukcesie. Oznacza to, że chętnie dopasuje się do twoich oczekiwań, ale też nie będzie zgadzał się na wszystko, ponieważ dla twojego dobra wyjaśni, co jest dobre, a co wygląda słabo.
Na koniec, dobry fotograf to taki, który poświęca się każdej sesji z takim samym zaangażowaniem, bez względu na to, czy chodzi o luksusowy hotel, czy skromne mieszkanie. Każdego klienta traktuje priorytetowo i przeznacza na zdjęcia oraz obróbkę dostatecznie dużą ilość czasu, wykonując swoje zadania bez pośpiechu i precyzyjnie.
Po trzecie: cena.
Dobry fotograf potrafi ustalić odpowiednią cenę swojej usługi. Słowo przestrogi: jeśli na pierwszy rzut oka cena jest podejrzanie niska, powinno to wzbudzić twoją uwagę. Fotograf, który ma za sobą lata doświadczenia, prowadzi legalny biznes, posiada dobry sprzęt oraz potrafi się nim posługiwać, ceni swoje dzieło. Natomiast sesja zdjęciowa u kogoś, kto robi zdjęcia nienajlepszej jakości i być może jeszcze „na czarno”, będzie podejrzanie tania.
Sesja zdjęciowa u dobrego fotografa może kosztować więcej, ale dzięki temu masz pewność, że fotograf zrobi świetne zdjęcia, poświęci tobie 100% zaangażowania, a nawet zrobi więcej, niż go prosisz. Współpraca z nieumiejętnym fotografem to duże ryzyko, bo kiepskie zdjęcia pogorszą twój wizerunek. Zastanów się: czy stać Cię na taniego fotografa? Niestety, często próba szukania tu oszczędności wychodzi nam drożej, bo tak czy inaczej wielu klientów po odebraniu wątpliwej jakości efektów udaje się do profesjonalisty.
Wnioski
Jak zatem widać, znalezienie dobrego fotografa jest możliwe. Trzeba zwracać uwagę na jakość zdjęć, przyjemny kontakt i zaangażowanie oraz cenę, która powinna odpowiadać jakości zdjęć.
Czy chcesz przekonać się, jak wygląda współpraca z profesjonalnym fotografem? A może masz jakieś pytania dotyczące sesji zdjęciowych wnętrz? Nie wahaj się z nami skontaktować, chętnie pomożemy 🙂